Jūs atrodaties šeit

AS “RĪGAS SILTUMS” 20 gadu laikā sasniedzis nozīmīgus rezultātus siltumenerģijas ražošanā, pārvadē un klientu apkalpošanā!

29/04/2016

2016.gada maijā AS “RĪGAS SILTUMS”, kas ir lielākais centralizētās siltumapgādes uzņēmums Latvijā un Baltijā, svin divdesmit gadu jubileju. Uzņēmums izveidots 1996.gadā un divdesmit gadu laikā sasniedzis nozīmīgus rezultātus siltumenerģijas ražošanā, pārvadē un klientu apkalpošanā.

AS “RĪGAS SILTUMS” 20 darbības gadi ir raksturojami ar strauju tehnisku attīstību, kas sākotnēji ļāva pārvarēt padomju gadu tehnisko atpalicību un pēdējos gados sasniegt augstu tehniskās attīstības līmeni, izmantojot vismodernākās tehnoloģijas.

Siltumenerģijas ražošanas attīstība balstās uz darbības automatizāciju. Pirms 20 gadiem Rīgā, neskaitot lielās siltumcentrāles un vidējas jaudas katlumājas, bija ne mazāk kā 137 mazas jaudas ogļu un gāzes katlumājas, kurās katrā strādāja pastāvīgi maiņu darbinieki – viens cilvēks maiņā. Šobrīd siltumenerģija tiek ražota 43 siltumavotos, tai skaitā 5 siltumcentrālēs, kuras vada dežūrpersonāls, un 38 automatizētās gāzes katlumājās, kuras darbojas bez pastāvīgas personāla klātbūtnes.

Ogļu katlumāja ar kurinātāju. Tipiska aina – melni griesti, galvenais instruments lāpsta un ārpus kadra ogļu kaudze.Vidējas jaudas dabasgāzes katlumāja Kuģu ielā 26a pirms rekonstrukcijas. Pilnīgs pretstats ogļu katlu mājām –viss ir tīrs un kārtīgs.

AS „RĪGAS SILTUMS”, virzoties uz enerģētisko neatkarību, siltumenerģijas ražošanā vairāk izmanto Latvijas teritorijā iegūtos atjaunojamos energoresursus. Domājot par centralizētās siltumapgādes sistēmas ilgtspējīgu attīstību, uzņēmums savā pastāvēšanas vēsturē izbūvēja divas vērienīgas siltumcentrāles - biokurināmā koģenerācijas staciju SC „Ziepniekkalns” ar siltuma jaudu līdz 22 MW un elektrisko jaudu līdz 4 MW, un biokurināmā ūdenssildāmo katlu ar siltuma jaudu 20 MW SC „Zasulauks”, kas strādā ar augstu efektivitātes un automatizācijas pakāpi. Turklāt, nomainot dabasgāzi ar videi draudzīgāko biokurināmo – koksnes šķeldu, tas ir, veicot kurināmā diversifikāciju, samazinās izlietoto siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotu daudzums un būtiski samazinās kurināmā izmaksas. Tas ļāva samazināt siltumenerģijas tarifu rīdziniekiem.

Siltumcentrāles “Zasulauks” kurināmā koksnes šķeldas noliktava. Kurināmā pārvietošanu veic automatizēts greiferis.  

Nākotnes attīstības pasākumu svarīgākie mērķi ir turpināt paaugstināt siltumapgādes drošības līmeni, darbības efektivitāti un samazināt siltumenerģijas ražošanas ietekmi uz apkārtējo vidi, tai skaitā kurināmā diversifikācijas virzienā izbūvējot jaunus biokurināmā katlus.

Otrs svarīgs solis ir siltumtīklu nepārtraukta atjaunošana. Rīgas pilsētas kopējais siltumtīklu garums ir aptuveni 800 km, tajā skaitā siltumtīkli, kas pieder AS “RĪGAS SILTUMS”, ir aptuveni 684 km. Divdesmit gadu laikā ir pārbūvēti gandrīz 400 km siltumtīklu, tajā skaitā pielietojot rūpnieciski izolētas caurules 240 km siltumtīklu, kurām ir būtiski samazināti siltuma zudumi. Primārā kārtā tika nomainīti siltumtīklu posmi, kuriem bija raksturīgs liels avāriju skaits, kas izsauca siltumapgādes pārtraukumus.

Kopš uzņēmuma dibināšanas dienas siltumenerģijas zudumi veidoja vienu piektdaļu no tīklā nodotās siltumenerģijas. Salīdzinot ar šā brīža situāciju, siltumenerģijas zudumi samazinājušies par 727 tūkst. MWh jeb 2,82 reizes. Izvērtējot samazinājuma apjomus varam secināt, ka, piemēram, ar šo daudzumu, iespējams, visu gadu apkurināt tādas pilsētas kā Rēzekni, Jēkabpili, Jūrmalu, Jelgavu un Ventspili kopā.

Siltumtīklu pārbūve Ogres ielā

Lai paaugstinātu siltumapgādes drošību un realizētu tālāku siltuma zudumu samazināšanos pārvadē, turpmākajos gados ir paredzēts:

  • siltumtīklu pārbūvei turpināt izmantot tikai 2.sērijas rūpnieciski izolētās caurules, kurām ir aptuveni par 30% mazāki siltuma zudumi, nekā atbilstoša diametra tradicionālai sistēmai, tas galvenokārt ir saistīts ar mazāku ārējo aizsargapvalka virsmas laukumu,
  • palielināt rūpnieciski izolēto dubultcauruļu izmantošanu,
  • pielietot rūpnieciski izolētos mezglus,
  • turpināt veikt siltumtīklu shēmas optimizāciju,
  • realizēt katlu māju pāreju uz zemākajiem temperatūras grafikiem, kas ļaus samazināt ne tikai siltuma zudumus, bet arī ekspluatācijas izdevumus,
  • veicot siltumtīklu pārbūvi, tiks izskatītas pagaidu siltumtīklu izbūves un blīvripu uzstādīšanas iespējas, lai remontdarbu laikā nodrošinātu siltumenerģijas lietotājus ar karsto ūdeni.

Šie inovatīvie risinājumi tuvinās mūs mērķim samazināt siltuma zudumus līdz 10%. Jāatzīmē, ka 1996.gadā, kad AS „RĪGAS SILTUMS” uzsāka savu darbību, siltumenerģijas zudumi bija 20%, bet veiktie energoefektivitātes pasākumi, ieguldot ievērojamus līdzekļus siltumtīklu atjaunošanā, ir ļāvuši siltumenerģijas zudumus siltumtīklos samazināt līdz 12%.

Trešais nozīmīgais solis paveikts klientu apkalpošanas uzlabošanā. Vēl padsmit gadus atpakaļ, mums ne prātā neienāca doma, ka siltumenerģijas skaitījuma rādījumus varētu nolasīt automātiski.

2010.gadā tika uzsākta automatizēto siltumenerģijas skaitītāju rādījumu nolasīšanas sistēmas realizācija. Pirmajos trīs gados tika aprīkoti ap 93% siltumenerģijas skaitītāju. Pašlaik programma turpinās un no 7 944 siltumenerģijas skaitītājiem 7 589 jeb 95% notiek automātiskā rādījumu nolasīšana.

Pirms programmas ieviešanas, katram klientam katra mēneša beigās patstāvīgi bija jānolasa siltumenerģijas skaitījuma rādījumi un jādeklarē mums objekta siltumenerģijas patēriņš, kas kopumā datu apstrādei un ievadei aizņēma no 2 līdz 3 dienām.

Šobrīd pēc sistēmas ieviešanas siltumenerģijas rādījumu nolasīšana un pārsūtīšana notiek katra mēneša pirmajā datumā un tīklu rajona darbinieki var uzsākt datu analīzi uzreiz un gatavot datus patērētās siltumenerģijas aprēķinam.

Izstrādātā sistēma ļauj ne tikai nolasīt siltumenerģijas skaitītāju rādījumus, bet arī iegūt citus datus. Šī sistēma arī informē par dažādiem darbības traucējumiem vai cauruļvadu bojājumiem, tostarp arī par siltumenerģijas skaitītāju bojājumiem, noplūdi siltumapgādes sistēmā, elektroenerģijas piegādes pārtraukumiem vai komunikācijas traucējumiem starp esošajām sistēmas vienībām.

Iepriekšējos gados realizētie un nākotnes plānotie attīstības projekti vērsti, lai rīdziniekiem samazinātu maksājumus par siltumu un uzlabotu pakalpojuma servisu, kas sasniedzams, samazinot siltuma zudumus un palielinot centralizētās siltumapgādes drošību.

Uzņēmums strādā rīdzinieku labā un ar šo projektu realizāciju turpina savu investīciju politiku Rīgas pilsētas siltumapgādes attīstībā un efektivitātes paaugstināšanā, nodrošinot konkurētspējīgu un drošu siltumapgādi.