Jūs atrodaties šeit

AS „RĪGAS SILTUMS” peļņu novirzīs projektiem, kas samazinās siltumzudumus siltumapgādē un ļaus efektīvāk ražot siltumenerģiju!

31/03/2015

AS „RĪGAS SILTUMS” finanšu gadu, kas ilga no 2013.gada oktobra līdz 2014.gada septembrim (2014.gads), pabeigusi ar 173 milj. eiro lielu apgrozījumu. Tas ir par 44 milj. eiro mazāks nekā iepriekšējā finanšu gadā. Apgrozījuma samazinājumu izraisīja divi faktori: neparasti siltā ziema, kā rezultātā samazinājās siltumenerģijas patēriņš, un zemāks siltumenerģijas tarifs.

2013./2014.finanšu gads tika noslēgts ar 2,8 milj. eiro peļņu, kas ir par 4,5 milj. eiro mazāka nekā gadu iepriekš. Uzņēmuma bruto peļņas rentabilitāte 2013./2014.finanšu gadā bija 4,8%.

 Akcionāri nolēma peļņu 2,8 milj. eiro novirzīt akciju sabiedrības tālākai attīstībai, attīstot Rīgas centralizēto siltumapgādes sistēmu.

AS „RĪGAS SILTUMS” valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis: „2013./2014.finanšu gada apkures sezona bija raksturīga ar neparasti siltu āra gaisa temperatūru, tādējādi siltumenerģijas patēriņš būtiski saruka. Arī siltuma cena bija zemāka nekā gadu iepriekš, pateicoties zemajai dabasgāzes tirdzniecības cenai un AS „RĪGAS SILTUMS” īstenotajiem modernizācijas projektiem. Šie faktori ļāva iedzīvotājiem veiksmīgāk norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, taču reizē arī saruka siltumapgādes uzņēmuma ieņēmumi.

2013./2014.finanšu gada apkures sezona Rīgā bija par 3 dienām īsāka, bet vidējā gaisa temperatūra par 3,4°C augstāka nekā noteikts Latvijas būvnormatīvos, uz kuriem pamatojoties, tiek sastādīts budžeta plāns.

Peļņas apmērus ietekmēja arī subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieviešana no 01.01.2014., kas būs spēkā četrus gadus, kā arī dabasgāzes lietotāju grupas maiņa, kurai tiek piemērots augstāks dabasgāzes diferencētais tirdzniecības gala tarifs. Dabasgāzes lietotāju grupas maiņa  bija neizbēgams solis, jo likumdošanas izmaiņu rezultātā, samazinoties elektroenerģijas ražošanai, samazinājās gāzes patēriņš. Lai ierobežotu elektroenerģijas ražotājiem sniegtā atbalsta pieaugumu, tika veiktas likumdošanas izmaiņas, kas no 2014.gada 1.maija nosaka elektroenerģijas pārdošanas cenas griestus, tādējādi AS „RĪGAS SILTUMS” neguva plānotos ieņēmumus atbilstoši pieaugošajiem izdevumiem.”

Vidējais siltumenerģijas tarifs bija 57,21 EUR/MWh, kas ir par 8,5% zemāks nekā iepriekšējā apkures sezonā, kad tas bija 62,55 EUR/MWh. Vidējā tarifa samazinājums saistīts ar iepriekšējos periodos veikto Rīgas centralizētās siltumapgādes sistēmas modernizāciju, izbūvējot biokurināmā koģenerācijas energobloku SC „Ziepniekkalns” un biokurināmā katlu SC „Zasulauks, kas ļāva samazināt siltumenerģijas tarifu par 3%, kā arī zemāku vidējo dabasgāzes tirdzniecības cenu, salīdzinot ar iepriekšējo finanšu gadu.

Viens no galvenajiem centralizētās siltumapgādes elementiem ir siltumtīkli. Tieši no siltumtīklu un to elementu tehniskā stāvokļa ir atkarīga centralizētās siltumapgādes drošība un pārvades siltumenerģijas zudumu lielums. Ilgstošā laika periodā ieguldītā darba rezultātā patērētājiem nodotās siltumenerģijas zudumi, salīdzinot ar 1996./1997.finanšu gadu, ir samazinājušies par 711 tūkst. MWh jeb 2,7 reizes. Izvērtējot samazinājuma apjomus, varam konstatēt, ka, piemēram, ar šo daudzumu ir iespējams visu gadu apkurināt tādas pilsētas kā Rēzekni, Jēkabpili, Jūrmalu, Jelgavu un Ventspili kopā.

2013./2014.finanšu gadā nomainīti siltumtīklu posmi, kuriem bija raksturīgs liels avāriju skaits, kas izsauca siltumapgādes pārtraukumus. Kopumā nomainīti un no jauna izbūvēti 9,53 km siltumtīklu. Viens no pakalpojuma kvalitātes rādītājiem ir pakalpojuma pieejamība tad, kad klientam tas ir nepieciešams. Šajā finanšu gadā, veicot siltumtīklu rekonstrukciju, posmos ar lielu klientu skaitu tika izbūvēti pagaidu siltumtīkli, lai arī remontdarbu laikā klientiem tiktu nodrošināta siltumenerģijas piegāde, kā rezultātā netika atslēgtas 537 ēkas un ar karsto ūdeni tika nodrošināti aptuveni 31 476 dzīvokļi.  Tādējādi tika uzlabota mūsu piedāvātā pakalpojuma kvalitāte, panākta klientu apmierinātība, un tika palielināts pārdotās siltumenerģijas apjoms par 11 224 MWh.

Lai paaugstinātu siltumapgādes drošību, samazinātu rekonstrukcijas darbu ilgumu un ekspluatācijas izdevumus, akciju sabiedrība šogad uzsāka pielietot rūpnieciski izolētos mezglus siltumtīklu kameru vietā.

AS „RĪGAS SILTUMS” valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis: „Piesaistot Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda līdzfinansējumu, 2013./2014.finanšu gadā tika rekonstruēti 2,44 kilometri maģistrālo siltumtīklu, kā rezultātā samazināsies siltumenerģijas pārvades zudumi un palielināsies siltumapgādes drošība. Esam sasnieguši zemāko siltumzudumu līmeni uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.”

Aizvadītajā finanšu gadā siltumapgādes uzņēmums turpināja energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus siltumavotos. 2013./2014.finanšu gadā SC „Vecmīlgrāvis” esošajiem biokurināmā katliem uzstādīts dūmgāzu kondensators, kas paaugstinās katlu darbības efektivitāti vidēji par 15-20%. Savukārt KM Gobas 33a dabasgāzes ūdenssildāmais katls tika aprīkots ar kondensācijas ekonomaizeru, kas paaugstinās katla darbības efektivitāti vidēji par 5-10% un nodrošinās dabasgāzes ekonomiju vidēji 105 tūkst.m³/gadā.

2013./2014.finanšu gadā tika uzsākta SC „Ziepniekkalns” ūdenssildāmā katla aprīkošana ar kondensācijas ekonomaizeru, kas būtiski paaugstinās darbības efektivitāti un attiecīgi samazinās dabasgāzes patēriņu.

Akciju sabiedrība, ievērojot ekonomiskā izdevīguma principu un valsts atbalstu atjaunojamo energoresursu izmantošanai enerģētikā, paredz stratēģiski paplašināt biokurināmā izmantošanu siltumapgādē, kā arī samazināt siltuma zudumus centralizētā siltumapgādes pārvadē. Šiem mērķiem plānots piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu.

Turpinot siltumavotu modernizāciju un attīstot siltumenerģijas ražošanu, ir plānots veikt biokurināmā ūdenssildāmā katla ar jaudu 5 MW uzstādīšanu SC „Daugavgrīva”, piesaistot ES līdzfinansējumu.

Lai mazinātu atkarību no importētajiem energoresursiem, samazinātu siltumenerģijas cenu un veicinātu uzņēmuma konkurētspēju, AS „RĪGAS SILTUMS” un SIA „Enerģijas Risinājumi” nodibinājušas siltumenerģijas kopuzņēmumu SIA „Rīgas BioEnerģija”, kas attīstīs biokurināmā katlumājas ar jaudu virs 100 MW celtniecības projektu.

Uzņēmums strādā rīdzinieku labā un ar šo projektu realizāciju turpina savu investīciju politiku Rīgas pilsētas siltumapgādes attīstībā un efektivitātes paaugstināšanā, nodrošinot konkurētspējīgu un drošu siltumapgādi.