Lai pilnveidotu AS RĪGAS SILTUMS ilgtspējas pārvaldību, veidotu atvērtu dialogu, veicinot atklātību, tikāmies ar klientu, padomes, akcionāru, sadarbības partneru un NVO pārstāvjiem ilgtspējas ieinteresēto pušu darbseminārā, kur spraigās diskusijās vērtējām un modelējām uzņēmuma vides, sociālo un labas pārvaldības (ESG) jautājumu ietekmi, radītās iespējas un riskus.
Seminārs pulcēja ap 70 dalībnieku un tā ietvaros ieskatījāmies AS RĪGAS SILTUMS vidēja termiņa stratēģijas prioritātēs, veicinot mērķtiecīgas sarunas.
Darbseminārā diskutējām par virkni ilgtspējas prioritāšu, uz ko tiecas AS RĪGAS SILTUMS – klimatneitralitāte, nulle negadījumu darbavietā, elastīga un profesionāla darba vide, droši un ērti pakalpojumi, atvērta un ētiska pārvaldība un daudzi citi.
AS RĪGAS SILTUMS ilgtspējas darbseminārs, kurā izmantota dubultā būtiskuma pieeja, ir nozīmīgs solis gatavojoties arī Korporatīvās ilgtspējas ziņu sniegšanas direktīvas (CSRD) prasībām, kas paredz Eiropas Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartu (ESRS) izmantošanu.
Paldies visiem semināra dalībniekiem par vērtīgo ieguldījumu!
Dubultā būtiskuma pieeja
Dubultā būtiskuma novērtējums svarīgs korporatīvās ilgtspējas aspektā, lai ne tikai precizētu un komunicētu par atbilstošajiem ilgtspējas aspektiem, saistītajiem riskiem un iespējām, bet arī saprastu to finansiālo ietekmi uz uzņēmumu.
Dubultā būtiskuma novērtējums sekmēs atklātību, sniedzot atbilstošāku un precīzāku informāciju ieinteresētajām pusēm, plānojot un īstenojot savas aktivitātes, organizācijām risinot nevis sev ērtākos un tuvākos jautājumus, bet tos, kuriem ir nozīmīga vai pat kritiska ietekme gan uz vidi un cilvēkiem, gan pašu uzņēmumu. Dubultā būtiskuma analīze atklāj ciešo saikni starp uzņēmuma sociālo un vides ietekmi, kā arī tā finanšu rādītājiem.